Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація
Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація

Пояснює фахівець

18-10-2019 ФОП чи ТОВ, що обрати?
ФОП чи ТОВ, що обрати?

Вирішили розпочати власну справу, але не знаєте який вид суб’єкта господарювання обрати.

Положення ст. 55 Господарського кодексу України виокремлюють дві групи суб’єктів господарської діяльності – юридичні особи та фізичні особи-підприємці.

ФОП (фізична особа-підприємець) – це найбільш доступний і простий спосіб ведення бізнесу 

Для початку розберемось, хто може бути ФОП 

Фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, що мають повну цивільну дієздатність та здійснили реєстрацію відповідно до чинного законодавства України. 

Необхідний мінімальний набір документів – паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Сміливо можна реєструватися ФОП якщо:

 • це Ваші перші кроки в бізнесі
 • у Вас поки що немає партнерів, щоб започаткувати спільну справу
 • Ви не до кінця визначились чим саме плануєте займатися, а тому не впевнені як буде розвиватись Ваша справа
 • маєте невеликий стартовий капітал
 • бажаєте самостійно вести бухгалтерський облік
 • бажаєте легко отримувати та розпоряджатися своїм прибутком на власний розсуд
 • бажаєте обмежитись готівковими операціями без відкриття рахунку в банку (але, в цьому випадку, щоб уникнути штрафів, головне — своєчасно і в повному обсязі відображати отриманий дохід у книзі обліку доходів за умови, якщо річний оборот розрахункових операцій не перевищує 500 тис. грн на рік, в іншому випадку необхідно реєструвати касовий апарат, крім ФОП І групи ЄП та інших випадків, передбачених законодавством).

Реєстрація ФОП не потребує установчих документів.

У ФОП є можливість обрати спрощену систему оподаткування та звітності (з початку кварталу та за умови подачі заяви не пізніше ніж за 15 днів до початку кварталу). 

Але є і досить неприємні моменти:

ФОП несе відповідальність всім своїм майном (яке належить йому на праві власності, у тому числі і тим, яке перебуває у спільній власності).

Існує ряд обмежень, в т.ч. по видам КВЕД, які не дають права обрати спрощену систему оподаткування  (ст. 291 Податкового кодексу України).

ФОП зобов'язані сплачувати ЄСВ (єдиний соціальний внесок) в обов'язковому порядку, незалежно від того, ведуть вони підприємницьку діяльність чи ні, отримують вони дохід чи ні.

Якщо у ФОП є наймані працівники – це додаткова сплата податків і зборів.

Бізнес ФОП не можливо переоформити.

Не всі підприємства (зокрема великі компанії), хочуть працювати з ФОП. 

А тепер розглянемо створення юридичної особи у формі товариства. 

Товариством є організація, створена однією особою або шляхом об'єднання осіб, які мають право участі у цьому товаристві. Товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку можуть бути створені лише як господарські товариства.

Найпоширенішою формою господарського товариства є Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) (має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами).

Якщо ви вирішили зареєструвати ТОВ 

Для початку треба визначитися з кількістю засновників (законом не обмежено, можуть бути фізичні та юридичні особи, як резиденти та і нерезиденти) та розміром їх часток у статутному капіталі, найменуванням ТОВ (відповідно до вимог закону), місцезнаходженням (адреса реєстрації засновника або орендований офіс), розміром та порядком внесення статутного капіталу (грошима чи майном), видами діяльності відповідно до КВЕД, системою оподаткування (обирати треба виважено і чітко, адже, в подальшому, не завжди її можна швидко змінити - як і у випадку з ФОП перейти на спрощену систему можна тільки з початку кварталу, а в ряді випадків ТОВ зовсім не може використовувати ІІ групу єдиного податку як ФОП).

Далі провести Загальні збори засновників Товариства (про що має бути протокол), в разі створення ТОВ одним єдиним засновником – рішення засновника, розробити та затвердити статут (ТОВ може створюватися та діяти на підставі модельного статуту, який затверджений постановою КМУ від 27.03.2019 р. № 367 «Деякі питання дерегуляції господарської діяльності»).

Наступним кроком необхідно визначити особу, яка буде виконувати обов’язки директора (тягне за собою додаткові витрати у вигляді заробітної плати та податків) та подбати про бухгалтерський облік ТОВ, для цього знайти та запросити кваліфікованого бухгалтера (обов’язково). 

На відміну від ФОП:

 • перед боржниками ТОВ самостійно відповідає своїм майном (учасник (засновник) ТОВ не відповідає за зобов'язаннями ТОВ, а ТОВ не відповідає за зобов'язаннями її учасника (засновника), крім випадків, встановлених установчими документами та законом);
 • для діяльності ТОВ обов’язкова наявність рахунку в банку;
 • в ТОВ складніша процедура отримання прибутку на руки (шляхом виплати дивідендів, за умови сплати податку або шляхом виплати заробітної плати);
 • готову модель бізнесу можна продати або залучити інвесторів та кредиторів;
 • ТОВ працює переважно з крупним бізнесом і компаніями (у випадку реалізації товарів і надання послуг громадянам за готівку, необхідно придбати патент і зареєструвати касовий апарат). 

Краще бути фізичною особою-підприємцем чи заснувати товариство з обмеженою відповідальністю, кожен повинен зробити вибір самостійно, враховуючи масштаб, характер діяльності (деякі види діяльності обумовлюють необхідність реєструвати ТОВ) та мету.

Вся інформація

Корупція має бути помічена