Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація
Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація

Новини підрозділів

Служба у справах дітей та сім'ї

02-06-2017 Патронатне виховання
Патронатне виховання

Законом України від 26 січня 2016 року № 936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми" на обласні, Київську міську, районні державні адміністрації, органи місцевого самоврядування покладено здійснення заходів щодо запровадження патронату над дитиною та скорочення у зв'язку з цим мережі притулків для дітей, центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, шкіл-інтернатів.

Запровадження патронату над дитиною як альтернативи інституційному догляду дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, передбачено Середньостроковим планом пріоритетних дій Уряду до 2020 року, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 квітня 2017 року № 275-р.

16 березня 2017 року Уряд прийняв постанову Кабінету Міністрів України № 148 "Деякі питання здійснення патронату над дитиною", якою затверджено Порядок створення та діяльності сім'ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя; Порядок оплати послуг патронатного вихователя та виплати соціальної допомоги на утримання дитини у сім'ї патронатного вихователя та Типовий договір про патронат над дитиною.

Зміст сімейного  патронату:

 • терміновий захист та забезпечення першочергових потреб дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, в умовах сім'ї;
 • сімейне середовище для дитини незалежно від її правового статусу, підтримку і реабілітацію дитини на різних етапах кризи в сім'ї;
 • персональну відповідальність за долю дитини на період перебування у сім'ї патронатних вихователів;
 • можливість працівникам служби у справах дітей, соціальним працівникам оцінити потреби дитини та здатність біологічних батьків опікуватися нею;
 • створює сприятливі умови для подолання батьками складних життєвих обставин, що спричинили влаштування дитини до відділення сімейного патронату;
 • здійснення заходів з захисту прав дитини та притягнення до відповідальності батьків;
 • підбір для дитини, в разі необхідності, сімейної форми влаштування, що відповідатиме її потребам та інтересам (наприклад, усиновлення, прийомна сім'я, ДБСТ).

Ініціатором влаштування дитини до відділення сімейного патронату можуть бути:

 • батьки чи один із батьків дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах;
 • сама дитина;
 • соціальний працівник, який супроводжує сім'ю, яка опинилася в складних життєвих обставинах;
 • працівник служби у справах дітей;
 • вчитель, шкільний соціальний педагог чи психолог, лікар, дільничний міліціонер, інший фахівець соціальної сфери;
 • будь-який громадянин чи установа, які виявили дитину в складних життєвих обставинах.

Відповідно до ст.  252-256 Сімейного кодексу України:

1. Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

2. Сім’я патронатного вихователя - це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

3. Патронатний вихователь - це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.

4. Патронатним вихователем не можуть бути особи, зазначені у ст. 212.

5. До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї.

6. Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.

У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити.

Загальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців.

Обов’язки патронатного вихователя:

1) забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;

2) створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;

3) співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування;

4) забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;

5) сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.

Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною:

1. Оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя здійснюються за рахунок коштів місцевих бюджетів у розмірі та порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

2. У разі влаштування дитини в сім’ю патронатного вихователя її батьки не звільняються від обов’язку щодо утримання дитини.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які:

- перебувають у зареєстрованому шлюбі;

- проживають на спільній житловій площі;

- мають позитивний досвід виховання дітей;

- одна (один) з яких виконання обов'язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;

- пройшли курси спеціальної підготовки;

- відповідають іншим вимогам, визначеним у чинному законодавстві (див. Положення про прийомні сім'ї).

З метою надання конкретної допомоги дітям, які опинилися в складних життєвих обставинах, та отримання більш детальної інформації щодо системи патронатного виховання в Україні,  Ви можете звернутись до служби у справах дітей  Солом’янської районної в м. Києві державної адміністрації за адресою:  м. Київ,  просп. Повітрофлотський, 41. 

Вся інформація

Яке враження на Вас справили умови для відвідувачів та процес надання адміністративної послуги?
Дуже задоволений
Задоволений
Відносно задоволений
Незадоволений