Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація
Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація

Новини підрозділів

Служба у справах дітей та сім'ї

25-07-2017 Протидія торгівлі людьми
Протидія торгівлі людьми

Реабілітація дітей, постраждалих від торгівлі дітьми є комплексним та складним процесом. Багато дітей, які були експлуатовані, часто говорять про почуття сорому, провини, втрати самоповаги. Вони потерпають від психічних розладів, безсоння, кошмарів, депресій.

Діти, які постраждали від торгівлі людьми, – це здебільшого особи віком від 13 до 18 років. Серед них переважну більшість становлять дівчата (через наявність більшого попиту на дівчат як на предмет торгівлі людьми). Так, особливо вразливою групою до потрапляння в ситуації торгівлі дітьми, є саме малолітні дівчатка, які більшою мірою ризикують стати об’єктом сексуальної експлуатації, і їх частка серед дітей, які експлуатуються, є особливо високою. Дівчат використовують, в основному, саме з метою сексуальної експлуатації. Хлопчиків використовують, здебільшого, як дешеву робочу силу на некваліфікованих роботах або в розповсюдженні наркотиків серед підлітків.

Дівчат продають у Росію, Польщу, Чехію, Македонію, Боснію та Німеччину, а хлопчиків – у Росію, Польщу, Молдову, Туреччину та Румунію. Посередниками при переправленні дітей за кордон найчастіше є друзі або знайомі, а у випадках торгівлі людьми всередині країни продаж часто здійснюється за посередництвом близьких родичів.

Особливо вразливою групою є підлітки. Це пов’язано з особливостями підліткового та юнацького віку, для якого характерними є вікові психологічні труднощі. Для цього періоду надзвичайно актуальною є необхідність соціальної ідентифікації, вибору системи цінностей, вибору життєвого шляху, значимих дорослих.

Значний інтерес торгівців дітьми спостерігається до дітей-сиріт. Адже в разі зникнення такої дитини ризик швидкого реагування з боку соціального оточення для злочинців значно зменшується. Схожа ситуація з бездоглядними та безпритульними дітьми.

Діти з особливими потребами є вразливими до ситуацій торгівлі дітьми з метою їхнього використання в жебрацтві або примусу до жебрацтва. Їх особливо вразливий стан використовується для емоційного впливу на громадян та збільшення прибутків жебракування.

Шляхи потрапляння до тенет торгівців дітьми різні. Перший контакт з «вербувальником» відбувається за місцем проживання дитини, приблизно за чотири місяці до відправлення. У більшості випадків зовнішньої торгівлі діти вирішують відправитись за кордон у намаганні покращити своє матеріальне становище та становище своїх батьків, набути впевненості та незалежності, побачити світ та відчути досвід «гарного життя». Члени родини часто не відмовляють дітей, оскільки вони очікують грошових переказів одразу по початку роботи дитини. Іноді дітей експортують за кордон після того, як їх було залучено в торгівлі всередині країни.

Вербують дітей, найчастіше пропонуючи їм такі види робіт, як: торгівля на вулиці, робота в сільському господарстві, робота домашня або офіціанткою, танці, надання секс-послуг. Проте на місці призначення їх примушують надавати секс-послуги, танцювати, жебракувати, розповсюджувати наркотики.

Значна частина дітей потрапляють у тенета торгівців людьми за сприяння випадкових знайомих, іншими словами, через мережі посередників та постачальників, які не оформлені в легальні фірми.

Станом на сьогодні активною є онлайнова торгівля – це поняття, під яким слід розуміти можливість користувачів Інтернету здійснювати купівлю-продаж різноманітних товарів або послуг за допомогою мережі Інтернет. З цією метою злочинцями використовуються наявні сайти або створюються власні. З усіх українських Інтернет-користувачів віком від 15 років 8,7 млн використовують інтернет кожен або практично кожен день. Отже, мережа Інтернет являє собою небезпеку для дітей бути втягненими в ситуацію торгівлі дітьми, дитячої порнографії, шахрайства. Діти можуть піддаватися звабленню, переслідуватись та залякуватись.

Діти, які постраждали від торгівлі людьми, у більшості випадків позбавлені свободи пересування, можливості спілкуватися з іншими й контактів з близькими.

На базі Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда - Україна» функціонує Національна дитяча «гаряча» лінія та Національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації.

Тут маленькі українці можуть знайти підтримку та пораду стосовно своїх проблем, якими їм ні з ким поділитися, а батьки, вчителі та вихователі мають змогу оперативно отримати індивідуальну консультацію стосовно порушень прав дітей.  Дзвінки на лінію - безкоштовні як зі стаціонарних телефонів на всій території України, так і з усіх українських мобільних операторів.

Національна дитяча «гаряча» лінія (0 800 500 255 або 772 з мобільного) працює щоденно, окрім неділі, з 10:00 до 20:00,  а Національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації (0 800 500 335 або 386 з мобільного) щоденно з 10:00 до 18:00.

На Національній дитячій «гарячій» лінії Центру «Ла Страда-Україна» консультують компетентні, у дитячих питаннях, психологи, юристи та соціальні працівники.

Довідково.

Торгі́вля людьми́ — протизаконна торгівля людськими істотами в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці: це сучасна форма рабства. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі і пов'язана з незаконною торгівлею зброєю, як другою за величиною після торгівлі наркотиками.

Україна є країною походження, транзиту та призначення у торгівлі чоловіками, жінками та дітьми. За даними дослідження, проведеного на замовлення МОМ, понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року, що робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

Торгівля дітьми – це комплексна проблема. Потрапивши в ситуацію торгівлі дітьми, дитина постає перед загрозою фізичного, психологічного та сексуального насильства, побиття, зґвалтування, примусової проституції, підневільної важкої праці, у тому числі в шкідливих умовах, нелегальної трансплантації органів, примусового жебрацтва тощо. Торгівля дітьми значною мірою руйнує права дитини на насолоду дитинством та ведення повноцінного корисного та достойного життя. 

Вся інформація

Яке враження на Вас справили умови для відвідувачів та процес надання адміністративної послуги?
Дуже задоволений
Задоволений
Відносно задоволений
Незадоволений